Коледа
Това е един от най-важните празници в страната. На Nikolaus (Никулден, 6-ти декември) се раздават торбички с бонбони както на децата.
В четирите седмици преди Рождеството се наричат Адвент, Advent( oт лат. Пришествие) във всеки град в Германия се организира традиционният базар. Първоначално той имал за цел да снабдява жителите със зимнина и пособия за мразовитото време, но в течение на годините се превръща в панаир. Типичният коледен базар обикновено се състои от дървени къщички, строени по главните улици и площади на града.(Пазарът в Нюрнберг е един от най-старите и най-големите в Европа.).От тях занаятчии продават всякакви неща - от наденички и сладки до украси за елхата и дървени дрънкулки. Задължителен елемент са щандовете с лакомства ,сладкиши и меденките с най-различни подправки, предимно канела и анасон. На коледния базар ще откриете и захарен памук, шоколадови фигурки, печени бадеми и кестени, марципан.
Най-известните Коледни пазари в Германия са в градовете Нюрнберг, Дрезден, Щутгарт и Дортмунд. По това време на годината Нюрнберг и Дрезден биват посещавани от около два милиона туристи, докато Щутгарт е посетен от 3,6 милиона през 2005 г. Щутгартският Коледен пазар съществува от 1692 г. и е изграден от 270 павилиона, разположени в историческата част на града. Коледният пазар в Дрезден съществува от 1434 г. и е най-старият в Германия.
Коледният пазар в Дортмунд с над 300 павилиона също се нарежда сред най-големите в Германия. От 1997 г. управата на града издига най-голямото коледно дърво в света. Четиридесет и пет метровата елха всъщност е съставена от около 1700 отделни дръвчета, подредени под формата на пирамида
Традицията да се украсяват елхи всъщност е немска и през 80-те години на XIX век в Тюрингия майсторите стъклари открили техниката за производство на стъклени камбанки, топки и други украси за елхата.
Коледните ястия включват Christstollen (хляб замесен със стафиди, бадеми и сушени плодове), Lebkuchen (сладкиш подправен с джинджифил), Rumtopf (летни плодове, запазени в ром и сервирани върху торта или сладолед), Glühwein ( греяно вино) и марципан в различни форми. Наред с кулинарните изкушения се предлагат множество сувенири, дрехи, кожени изделия, голяма част от които ръчно изработени.
Безспорно най-известният и най-големият Коледен пазар е този в Нюрнберг. Не се знае със сигурност от кога точно се провежда Коледният пазар, но най-старото свидетелство за съществуването му е от 1628 г. Приема се обаче, че пазарът е съществувал още през 1530 г. Всяка година той се открива от Коледния ангел с пролог, последната версия на който е написан след Втората световна война от главния драматург на Нюрнбергския театър. За Коледен ангел в последните години се избира момиче на 16 – 19 години, което изпълнява тази роля в продължение на две години. Самият Коледен пазар е един от най-големите със своите над 180 красиво украсени дървени щанда. Всяка година градската управа раздава награди на най-красиво украсените коледни павилиони.
Карнавал(Fasching) Този карнавал, който се провежда преди Великите пости, трае от ноември до март. Това е повече сезон, отколкото празник, и германците го празнуват с огромно удоволствие. Празникът датира от древни времена, когато се е вярвало, че зимните духове трябва да се изгонят, за да дойде пролетта. Fasching е известен също така като die Tollen Tage ( „ лудите дни“).Трите основни дни на Fasching са Weiber Fastnacht (когато жените могат да срязват надве вратовръзките на всички мъже, които видят); Розовият понеделник (Rosenmontag – денят на големите паради) и Fastnacht, което буквално означава “ Нощ на постене” но всъщност хората ядат, пият и шумно се веселят от сърце цял ден и цяла вечер.Танците свършват точно в полунощ, когато Пепеляната сряда (Aschermittwoch – Чиста сряда след Заговезни) известява началото на постите. В провинция Рейн карнавалът е през октомври, а тогава е известният мюнхенски Oktoberfest.
Октобърфест е шестнадесет дневен фестивал,които се проивежда всяка година в Мюнхен ( Бавария ) края на септември – средата на октомври.
Великден
Великден в Германия се предшества от Страстния петък. Много немци в този ден ядат риба. В съботната вечер се пали голям пасхален огън. Около него се събират много хора - той е символ на края на зимата и изгаря всички зли помисли.
Биреният фест - нощта срещу 1-ви хората пият бира, цапат чуждите автомобили със сметана и увиват всичко, което им попадне пред очите с тоалетна хартия, същинско разхищение.